Müdürlük Duyuruları

Müdürlük Duyuruları

İşitme Engellilerin Geleceği Planlama Çalıştayı Tuzla’da Düzenlendi

z26.09.2014

Tuzla Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Dünya İşitme Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında Tuzla’da 3 günlük çalıştay düzenledi.
23-25 Eylül 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen “İşitme Engellilerin Geleceği Planlama Çalıştayı”nın seminer ve çalıştay programı Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’de düzenlendi. Çalıştayın ilk gününde İşitme Engelli Ailelerin Sosyal ve Yasal Hakları ile İşitme Engelli Ailelerine Psikolojik Destek konulu seminer düzenlendi. Çalıştayın 2. gününde Tanı Tedavi ve Teknolojik Gelişmeler Masası, Eğitim ve İstihdam Masası ve Sosyal Sorunlar Masası’nda katılımcılar tarafından önceden gönderilmiş olan tebliğlerin sunumları gerçekleştirildi. İkinci oturumda konu başlıkları etrafında öne çıkan sorular tartışılarak katılımcıların tespitleri ve çözüm önerileri alındı. Her bir masa raportörü tarafından günün özetini içeren notlar katılımcılarla paylaşıldı.
Akademisyenler, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri, sosyologlar ve psikologlardan oluşan katılımcıların sunmuş oldukları tebliğler, çalıştay kitapçığında yayınlanacak.

Çalıştaydan Ciddi Bir Eser Ortaya Çıkacak
Çalıştay hakkında yapılan değerlendirme toplantısında konuşan Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Özcan, “Engelliler konusunda neler yapılabileceğinin düşünülemediği zamanlardan geliyoruz. Bugün gerçekten çok kıymetli bir çalıştay ortamındayız. Ben, bu kıymetli çalışmaların, ortaya çıkan sonuçların, ülkemizde işitme engelliler alanında ciddi bir eser ortaya çıkaracağına inanıyorum. Ülkemizin bir çok yerinden de bu eserlerden istifade edileceğini düşünüyorum.” dedi. 

Çalıştay Sonuçları Yaptırım Oluşturacaktır
Toplantıda akademisyenler adına İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bedri Ömrüuzun söz aldı. Ömrüuzun, “Beyninizde hiçbir şey oluşturamadan eyleme dökemezsiniz. Hiçbir şey insanı daha iyi yaşamaktan, bireysel kalitesini yükseltmekten öne geçemez. Hepimiz birbirimize destek olacağız. Fikrimizi, inancımızı, becerimizi paylaşacağız. Bu çalıştaydan çıkacak sonuçlar kesinlikle bir yaptırım oluşturacaktır.” şeklinde konuştu.  

Sonuçların Müşterisiyiz, Taliplisiyiz
Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu da konuşmasında çalıştay sonuçlarının eğitim hayatına sağlayacağı katkıyı vurguladı. Tuzla’da kamu kurumları arasındaki işbirliğinin oluşturduğu sinerjiyi örneklerle anlatan Alireisoğlu, “Bu çalıştayın sonuçlarının müşterisiyiz, taliplisiyiz. Sonuçların okullarımıza güzel ilke ve kurallar olarak güzel bir şekilde dönmesini ümit ediyorum” dedi.

Nerde Sorun Varsa Çözüm Bulmaya Çalışıyoruz
Çalıştayın farkındalığın artması açısından taşıdığı önemi vurgulayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Merkezi Müdürü Bekir Köksal, “İstanbul’da 26 merkezimiz var. 150 bin engellimize hizmet veriyoruz. Engellilerin hepsine eğitimde, ulaşımda, istihdamda, kamp hizmetlerinde, sporda, erişebilirlikte yani her anlamda sorun nerde varsa çözüm bulmaya çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.  
Tuzla Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından organize edilen toplantıda katılımcılara Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın İnsanın Teknolojik Yalnızlığı isimli kitabı ve fincan takımı hediye edildi.