Haberler

Haberler

Tuzla Belediyesi, 2019 Yılı Bütçesinde Denge ve İstikrarını Sürdürdü

z08.10.2018

Tuzla Belediyesi’nin 2019 yılı bütçesi 329 milyon 987 bin TL olarak belirlendi. Seçim yılı olmasına rağmen 2018 yılı bütçesi ile eşdeğer sayılabilecek yakınlıktaki bütçede tasarruf öne çıktı.
Tuzla Belediye Meclisi, ekim ayı olağan toplantısında Tuzla Belediyesi’nin 2019 yılı performans programı ve bütçesini görüştü. Meclisin 5 Ekim 2018 günkü son oturumunda yapılan görüşmede Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Belediye Meclis Üyeleri’ni performans programı, bütçe, yatırım ve hizmetler hakkında bilgilendirdi. 2009 yılında göreve başladığında Tuzla Belediyesi’nin bütçesinin 50 Milyon TL. olduğunu hatırlatan Başkan Yazıcı, 2018 yılında bu rakamın 325 Milyon TL’ye yükseldiğini söyledi.

Gerçekçi ve Uygulanabilir Bütçe Hazırladık
Tuzla Belediyesi’nin dengeli, istikrarlı ve toplumun beklentileri ile uyumlu, gerçekçi bir bütçe hazırladığını ve bütçelerin 2 dönemdeki ortalamasının yüzde 94 seviyesinde gerçekleşme oranıyla tutarlılığına dikkat çeken Başkan Yazıcı, “Bütçemizi hazırlarken çok dikkatli olmaya çalıştık. Özellikle de günümüzün ve dünyadaki yeni gelişmelerin ışığında bütçemizi gerçekçi, uygulanabilir ve gerçekleşmesi açısından ideal olması düşüncesiyle hazırladık. Bütçemizi hazırlarken geleceğe dair düşüncelerimizi kısarak, ayağımızı yorganımıza göre uzatarak, dünyadaki gelişmeleri dikkate alarak bütçemizi daha arttırmadan gerçekleştirmeyi düşündük. Yeni projelerimizin sayısını mümkün mertebe azaltmaya çalıştık. Bugüne kadar irili ufaklı 350’den fazla proje gerçekleştirmek bize onur verdi. 5 yılda vaatlerimizin yüzde 99’unu gerçekleştirdik. 2014’ten sonra 96 yeni projeyi hizmete sunduk. 9 yılda bütçemizin gerçekleşme oranı yüzde 94 seviyesinde oluşuyor. İnşallah bu sene de bütçemizi yüzde 95-yüzde 100 gibi rakamlarla tamamlamayı düşünüyoruz. O nedenle de artış oranlarına bakıldığında zaten biz belli bir rakama geldik. 2019 yılında bütçemizi arttırmadık fakat tasarruf etmeye de çalıştık” dedi.

Seçim Yılında Bütçeyi Arttırmadık
2019 yılında yerel seçimlerin yapılacağını hatırlatan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, seçim yılında belediye bütçesinde artışa gitmediklerine dikkat çekti. Başkan Yazıcı, “Seçim yılında bütçeyi arttırmamak burada en büyük takdire şayandır. 2019’da seçimler yapılacak, seçime gireceğiz. Seçim yılında geçmiş yılın bütçesi ile aynı seviyede bütçeyi devam ettiren başka bir belediye olduğunu sanmıyorum. Seçim yılında bütçesini sabit tutan ender belediyelerden birisiyiz” şeklinde konuştu.
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, başta vizyon projeler olmak üzere Tuzla Belediyesi’nin hizmet ve faaliyetlerini slayt eşliğinde paylaştı.

Tuzla Belediyesi’nin 2019 Yılı Bütçesi Oy Çokluğuyla Kabul Edildi
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın sunumunun ardından AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Kinsiz, CHP Grup Başkan Vekili Hale Özcömert Coşkun Tuzla Belediyesi’nin 2019 yılı performans programı ve bütçe ile ilgili parti gruplarının görüşlerini açıkladı.
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, CHP Grup Başkan Vekili Hale Özcömert Coşkun’un performans programı ve bütçe hakkındaki eleştirilerini yanıtladı. Tuzla Belediyesi’nin 2019 yılı performans programı ve bütçesine AK Parti Grubu kabul, CHP Grubu ret oyu verdi. Tuzla Belediyesi’nin 2019 yılı performans programı ve bütçesi 18 kabul, 8 ret olmak üzere oy çokluğuyla kabul edildi.