Kent Konseyi Çalışma Grubu Faaliyetleri

Kent Konseyi Çalışma Grubu Faaliyetleri

Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, Sonbahar Etkinlikleri Düzenledi

z08.10.2018

Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, üreten kadınların ürünlerini sergilediği ve 3 gün süren Sonbahar Etkinlikleri düzenledi. Üreten kadınları tebrik eden Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Üretim mekanizmasında olan, ekonomik bağımsızlığıyla beraber meslek edinen ve bir şeyler ortaya koyan kadının daha özgür, daha özgüvenli ve toplumda yer aldığı noktada daha dik durabildiğine inanıyoruz” dedi.
Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen Sonbahar Etkinlikleri açılışına Tuzla Kaymakamı Ali Akça ve eşi Ferahil Akça, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı, Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ergül Özdemir, Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Funda Torlak, Tuzla Belediyesi Kent Konseyi meclis ve çalışma gruplarının başkan ve yöneticileri, Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı Yönetim Kurulu Üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Tuzla Kaymakamı Ali Akça ve eşi Ferahil Akça, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı, Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı ve 124 dernek, STK ve bireysel olarak açılan stantlarda el emeği ürünleri üreten kadınların stantlarını tek tek dolaşarak sohbet etti, alışveriş yaptı. Kadınların ürettiği el emeği ürünlerin satışa sunulduğu programda, müzik ve dans performansları sergilendi.

Kaymakam Akça ve Başkan Yazıcı, Mutfak Önlüğü Giyip Aşure Dağıttı
Tuzla Kaymakamı Ali Akça ve eşi Ferahil Akça, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı, konuklara aşure ikramında bulundu. Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından isimlerine özel hazırlanan mutfak önlüklerini eşleriyle birlikte giyen Tuzla Kaymakamı Ali Akça ve Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, kazanın başına geçerek konuklara aşure ikram etti.

Üreten Kadın Güçlüdür, Kazanandır
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Funda Torlak yaptı. Torlak, “Kadınların iş gücünün çalışma hayatına dahil edilmesi, toplumsal kalkınmada önemli bir etkendir. İstihdama katılan kadının ekonomik özgürlüğünü kazanması hem kendisi hem de ailesi için önemli kazanımlar sağlayacaktır. Üreten kadın güçlüdür, üreten kadın sosyaldir ve üreten kadın kazanan kadındır ilkesiyle hareket ettik. Biz kadınlar birlikte güçlüyüz. Arkamızda kadınlarımızın gücüne inanmış maddi manevi desteklerini esirgemeyen  bir belediyemiz ve Belediye Başkanımız Dr. Şadi Yazıcı var.  Bizlere bu imkanı sağlayan Belediye Başkanımız Dr. Şadi Yazıcı’ya ve her zaman yanımızda olan eşi Dr. Fatma Yazıcı’ya Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisimiz adına teşekkür ediyorum” dedi.  

Kadının Baktığı Yerde Merhamet, Letafet ve Nezaket Var
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı konuşmasına Batman’da gerçekleşen hain terör saldırısında şehit olan askerlerimizi anarak başladı. Tuzla Belediyesi Kent Konseyi’nin kuruluşu ve çalışmalarına değinen Başkan Yazıcı, “Kent Konseyi kendi için, sokağı için, mahallesi için dert edinmiş olan insanların yerel yönetimlerde daha katılımcı olması konusunda aktif oldukları bir mekandır. Kent Konseyi'nde kentin her türlü ihtiyaçlarını ve taleplerini karşılayan, dert ve tasası olan insanların kurmuş oldukları komisyonların yanında kadınların en iyisini yapmış olduğu çalışmaların da ayrı bir yeri, anlamı var. Toplumun yüzde 50’sini oluşturan kadınların bakışlarından ve pencerelerinden ilçemizi görmeye, hizmetlerimizi  de şekillendirmeye çalıştık. Kadının baktığı yerde merhamet, letafet ve nezaket var. Yerel yönetimlerde de bu anlayışı ortaya koymaya çalışıyoruz. Kent Konseyi örgütlü topluma katkı olması açısından da çok büyük bir anlam katıyor ve kadınların bir araya geldikleri kuruluşlarda, STK’larda ve organizasyonlarda ise daha anlamlı ve daha hedefine ulaşan çalışmalar ortaya koyabiliyor” şeklinde konuştu.

Üretim Mekanizmasında Olan Kadının Özgür Olduğuna İnanıyoruz
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, kadınların üretime katılmasını desteklediklerini, bu desteği sürdürdüklerini söyledi. Başkan Yazıcı, “Üretim mekanizmasında olan, ekonomik bağımsızlığıyla beraber meslek edinen ve bir şeyler ortaya koyan kadının daha özgür, daha özgüvenli ve toplumda yer aldığı noktada daha dik durabildiğine inanıyoruz. Kadınlarla birlikte yapmış olduğumuz her çalışmanın toplumsal açıdan hem bireysel olarak çok faydalı olduğuna inanıyoruz. Biz çok memnunuz. Onlar bize çok değer katıyorlar” diye konuştu.

Üretmenin Güzelliğine Kadınlar Sayesinde Şahit Oluyoruz
Tuzla Kaymakamı Ali Akça da konuşmasına aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi anarak başladı. Kent Konseyi Kadın Meclisi’ni tebrik eden Kaymakam Akça, “Üretim, toplumun sürdürülebilirliği ve devamı için çok önemli bir kavramdır. Kadınlar her zaman üretmenin farkındaydı. Onların farkında olduğunu biz erkekler olarak farkında değildik. Bugün bu güzelliklere şahit oluyorsak üretebilen kadınlar sayesindedir. Kendilerini ve Kent Konseyi Kadın Meclisimizi tebrik ediyorum” ifadesini kullandı.  

İstihdam Sağlayan Kadınlara Teşekkür Plaketi
Tuzla Kaymakamı Ali Akça ve eşi Ferahil Akça, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı, Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı ile Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi’nde ihtiyaç sahibi kadınlara istihdam sağlayan Münevver Yıldız ve Melahat Çaşkurlu’ya plaket vererek teşekkür etti.
Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı El Sanatları Atölyesi’nde ihtiyaç sahibi kadınlar tarafından el emeği ürünleri Tuzla Kaymakamı Ali Akça ve eşi Ferahil Akça, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı’ya hediye etti.