İçmeler Kentsel Dönüşüm Projesi

Çevre Projesi

İçmeler Kentsel Dönüşüm

z10.06.2014

Tuzla Belediyesi, zemin yapısı ve üzerindeki çarpık yapılaşma nedeniyle Bakanlar Kurulu kararıyla riskli bölge ilan edilen, can ve mal kaybı riski taşıyan İçmeler Köprüsü yanındaki 15 dönümlük alanda örnek bir kentsel dönüşüm projesi daha başlattı.
Tuzla Belediyesi’nin İçmeler Mahallesi’nde yaptığı ilk kentsel dönüşüm projesi, çevresini de kapsayacak şekilde genişledi. Bakanlar Kurulu’nun 19 Ağustos 2013 tarihli kararıyla riskli alan ilan edilen bölgedeki projenin hazırlanması, tahliye ve yıkım işlemlerinin yaptırılması konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Tuzla Belediyesi yetkilendirildi. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, riskli alandaki mülk mülk sahipleri ile 100’ü aşkın toplantı yaparak kentsel dönüşüm sürecini tamamladı. D-100 karayolu kenarında, İçmeler Kavşağı, Aydınlı Yolu Caddesi, İncesu Sokak ve Çağdaş Sokak arasındaki bölgeyi kapsayan kentsel dönüşüm projesinde 41 parsel üzerindeki 36 depreme dayanıksız binanın yıkımına başlandı.
 

Kentsel Dönüşüm Projesi, Bölgedeki Şehircilik Sorunlarını Ortadan Kaldıracak
Kentsel dönüşüm projesi kapsamında 15.187 m2 alanda 8.000 m2 inşaat alanı yapılacak, 73’ü konut, 148’i ticari olmak üzere 221 bağımsız bölümün dönüşümü gerçekleşecek. Mülkiyet, zemin, çarpık yapılaşma, imar ve donatı alanı eksikliği gibi şehircilik sorunlarını bertaraf edecek olan proje ile depreme dayanıklı, güvenilir, çağdaş şehircilik anlayışına sahip yapılaşma sağlanacak. Yerleşime Uygunluk Haritaları’nda, doğal afet tehlikeleri ve jeolojik-jeoteknik özellikleri nedeniyle yerleşime uygunluğu etkileyebilecek özelliklere sahip olan bölgede yapılacak kentsel dönüşüm projesinde, yıkımı yapılan binaların mülk sahipleri kira yardımı ödemesi de alacak. Kentsel dönüşüm sürecinde vatandaşın cebinden tek kuruş çıkmayacak. 

İçmeler ve D-100 Karayolu Nefes Alacak
İçmeler Kentsel Dönüşüm Projesi, bölgede yoğunluk oluşturmayacak şekilde planlandı. Projenin uygulamaya geçmesi ile alanda maliye hazinesi, Tuzla Belediyesi ve özel mülkiyet arazileri ve birlikte hisselendirilen arazilerin tapu sorunu da çözüme kavuşturulacak. Tuzla ile Aydınlı, Orhanlı, Akfırat gibi sanayi bölgeleri ile ulaşımı sağlayan  ana arter çevresinde yer alan bölgede uygulanacak kentsel dönüşüm projesi, ulaşım alanında rahatlama sağlayacak. İçmeler Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, İçmeler Köprüsü üzerinden Kadıköy yönüne dönüşü sağlayacak 4. yonca düzenlemesi de sağlanacak.
Projenin en önemli kazanımları Tuzla’dan Kadıköy yönüne 4. yonca kazanımı ve bölgede deprem riski taşıyan binaların yenilenmesi olacak. 

Yazıcı: Kimse Hak Kaybına Uğramayacak
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, ilk kentsel dönüşüm uygulamasında oluşan güvenin bu projenin temel dayanağı olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projelerine önem verdiklerini belirten Başkan Yazıcı, “İçmeler Mahallesi’nde kentsel dönüşüm gerçekleştirdiğimiz alan, ağır önlem alınması gereken, mühendislik problemlerinin bulunduğu bir alanı kapsıyor. Hak sahiplerinin mülkiyet problemleri, hisseli mülkiyet dokusuna sahip olması, çarpık yapılaşmaların olması, inşaat kalitesinin düşük olması, binaların ekonomik ömrünü tamamlamış olması, ruhsatsız, projesiz ve mühendislik hizmeti almamış olması, olası güçlendirme ihtiyacı olan binaların imar planında verilen emsal değerlerini aşmış olmaları, zemin açısından yapıların güçlendirilmesi ile önlem alınmasının olanaklı olmaması gibi sorunlar yaşanıyordu.Yapılaşma öncesi veya esnasında belirli önlemleri almak şartıyla planlamaya veya yapılaşmaya gidilebilecek bir alanda bu uygulamayı yapacağız.” dedi.
Mevcut sorunları aşmanın en etkili formülünün kentsel dönüşüm olduğunu belirten Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Bu projeyle mülkiyet sorunlarını çözeceğiz. Vatandaşlarımızın depreme dayanıklı, sağlıklı yapılarda yaşamasını sağlayacağız. D-100 karayolu çevresi ile bölgedeki trafik sıkıntısını ortadan kaldıracağız. Arsa sahiplerinin hakları, uygulama imar planında mimari avan proje üzerinden kat irtifakı kurularak düzenlenecek. Bu projede vatandaşımızın cebinden 1 kuruş çıkmayacak ve hiç kimse hak kaybına uğramayacak” şeklinde konuştu.
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, konuşmasının ardından iş makinesinin operatör koltuğuna oturarak ilk yıkımı gerçekleştirdi. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, AK Parti Tuzla İlçe Başkanı Suat Durak, Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcıları, Tuzla Belediyesi Birim müdürleri ve belediye yetkilileri, kentsel dönüşüm alanında incelemede bulundu.